KREATIVNA REAKCIJA ZA NENASILJE
Autor: Marija Banožić Aličević, 11. 4. 2019.

Od 3. do 5. travnja održan je trening za srednjoškolce u okviru projekta "Kreativna reakcija za nenasilje." Sudionici su bili učenici srednjih škola iz Koprivnice, Varaždina, Velike Gorice, Zagreba i Oroslavja. Našu školu predstavljale su učenice 4.a razreda: Valentina Hercigonja i Marta Gredičak. Zajedno s voditeljicama radionica i koordinatoricama projekta iz Udruge Zamisli, radionice su izvodile i psihologinja Ivana Buljan Babić iz Ambidekster kluba i Ivana Marjančić, dramski pedagog. Učenje o uzrocima, vrstama i reakcijama na nasilje bilo je teorijsko i iskustveno (kroz razgovor, glumu i sugestiju), a prije svega interaktivno. Sudionici su bili smješteni u Chillout hostelu, u čijoj su se prostoriji odvijale sve aktivnosti. Jedan od ciljeva treninga bio je i educirati mlade sudionike o temi nasilja kako bi oni to znanje prenijeli svojim školskim kolegama putem vršnjačkih prezentacija. Trening je završio uspješno i s mnoštvom pozitivnih dojmova od strane sudionika. Udruga Zamisli provodi projekt u suradnji s partnerima: Gimnazija Fran Galović Koprivnica, Ambidekster Klub i Centar za pružanje usluga u zajednici Luka Ritz. Suradnici na projektu su: Srednja škola Oroslavje, Strukovna škola Velika Gorica, Gospodarska škola Varaždin i Gimnazija Tituša Brezovačkog iz Zagreba. Projekt se provodi uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.