Srednja škola Oroslavje

IZDAVANJE DUPLIKATA SVJEDOŽBI

IZDAVANJE DUPLIKATA/PRIJEPISA SVJEDODŽBI I POTVRDE O ŠKOLOVANJU

1. Duplikat/prijepis svjedodžbi

Škola izrađuje original svjedodžbi samo za svoje polaznike i ne posjeduje u arhivi originale ili preslike svjedodžbi. Duplikate svjedodžbe Škola izdaje samo u slučaju ako je originalna svjedodžba izgubljena ili uništena jer istodobno ne smiju postojati dva originala dokumenta.

Obrascem Zahtjeva u prilogu može se zatražiti izdavanje duplikata svjedodžbe. U tom slučaju Škola ponovno izrađuje dokument (duplikat svjedodžbe) prema podacima iz matične knjige učenika.

Duplikat svjedodžbe izdaje se na obrascu koji je isti kao i obrazac originalne svjedodžbe, a ako škola više ne posjeduje originalni obrazac izdaje se prijepis ocjena na praznom papiru s podacima iz matične knjige učenika, ovjeren od strane ravnatelja.

Upravna pristojba za duplikat svjedodžbe plaća se u iznosu 70,00 kuna prema Tr.br.52.toč.6. Uredbe o Tarifi upravnih pristojbi (NN 8/2017.) Pristojbu plaća podnositelj zahtjeva za izdavanje duplikata svjedodžbe u trenutku predaje zahtjeva.

Osoba koja je na temelju članka 8. Zakona o upravnim pristojbama (NN 115/2016.) oslobođena od plaćanja upravne pristojbe, obvezna je uz zahtjev priložiti odgovarajuću ispravu/e kojom dokazuje svoj status ( potvrdu/rješenje nadležnog tijela), radi oslobođenja od plaćanja upravne pristojbe na duplikat svjedodžbe.

Na temelju članka 9. stavka 2. točke 23. Zakona o upravnim pristojbama (NN 115/2016.) upravna pristojba se ne plaća za izdavanje svjedodžbi kao dokaza o stručnoj spremi i obrazovanju za nezaposlene osobe koje se javljaju na natječaje za zapošljavanje.

2. Potvrda o školovanju

Potvrde o školovanju izdaju se u svrhu dokazivanja završetka neke razine školovanja ukoliko  nije izdan originalni dokument ( npr. u žurnim slučajevima prije izdavanja svjedodžbe, u iznimnim slučajevima kao dokaz o položenom predmetnom ispitu i sl.).

3. Način i uvjeti izdavanja duplikata/prijepisa svjedodžbi i potvrde o školovanju

Na temelju Odluke Školskog odbora od 4. listopada 2018. izrada duplikata/prijepisa svjedodžbi naplaćuje se 90,00 kn po svjedodžbi,  izrada potvrda o školovanju 40,00 kn.

Zahtjevi se podnose se u tajništvu Škole svakim radnim danom u uredovno radno vrijeme za stranke od 11 do 14 sati.

Zainteresirane stranke dužne su čitljivo i u cijelosti popuniti obrazac Zahtjeva, koji mogu preuzeti OVDJE.

Sukladno Zakonu o općem upravnom postupku (NN 47/09) duplikat/prijepis svjedodžbe/ potvrda o školovanju se izdaje najkasnije u roku od 30 dana, računajući od dana podnošenja potpuno ispunjenog Zahtjeva, uplate upravne pristojbe i ispunjavanja ostalih uvjeta specificiranih u postupku izrade duplikata/prijepisa/ potvrde o školovanju.

Duplikat/prijepis svjedodžbe/ potvrdu o školovanju može podići osobno stranka ili član uže obitelji (roditelj/ staratelj, punoljetno dijete, bračni drug), a sve ostale osobe uz predočenje punomoći ovjerene kod javnog bilježnika.

Duplikate svjedodžbi i/ili potvrda o položenim ispitima državne mature izdaje Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Postupak za izradu duplikata/prijepisa svjedodžbe:

1. Popuniti čitljivo i u cijelosti Zahtjev za izdavanje duplikata/prijepisa svjedodžbe
  2. Ishoditi Potvrdu o poništenju originalne svjedodžbe u Narodnim novinama
  3. Kupiti upravnu pristojbu od 70, 00 kn i zalijepiti na Zahtjev
  4. Uplatiti na žiro račun Škole IBAN: HR 63 2340 0091 1100 400 32 odgovarajući iznos ovisno o broju dokumenata za koje se traži duplikat/prijepis ( dokaz o plaćanju na uvid).

Postupak za izradu potvrde o školovanju:

1. Popuniti čitljivo i u cijelosti Zahtjev za izdavanje potvrde.
  2. Uplatiti na žiro račun Škole IBAN: HR 63 2340 0091 1100 400 32 iznos od 40,00 kn.

( dokaz o plaćanju na uvid).

ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DUPLIKATA SVJEDODŽBE

OVJERA SVJEDODŽBI

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta zaprima učestale upite fizičkih osoba i srednjoškolskih ustanova vezano uz mogućnost ovjere preslika svjedodžbi učenika od strane školskih ustanova.

MInistarstvo skreće pažnju da postupak ovjere preslika svjedodžbi svih razreda srednje škole pripada djelokrugu rada javnih bilježnika sukladno članku 74. Zakona o javnom bilježništvu (Narodne novine, broj 78/1993, 29/1994, 162/1998, 16/2007, 75/2009 I 120/16) i nije u nadležnosti školskih ustanova.